Kompozycyjne zagwozdki
KOMPOZYCJA
Podstawowym zagadnieniem fotografii oprócz oświetlenia jest kompozycja. Dzięki przestrzeganiu kilku jej zasad elementy na naszych zdjęciach stają się spójne i harmonijne. W skład kompozycji wchodzi umiejętne dobranie kolorów, , faktur a także doskonałe położenie osobnych elementów. Wyróżniamy kilka rodzajów kompozycji:
Kompozycja Otwarta
Jest to rodzaj kompozycji, który zmusza odbiorce do poruszenia swej wyobraźni. Elementy na zdjęciu połączone są spójnie ze sobą. Mimo wszystko sugerują, że coś wychodzi poza sam obraz. Przykładem może być tutaj zdjęcie podwórka starej kamienicy. Zdjęcie przedstawia kompozycję otwartą, gdyż ucięta lewa strona pokazuje dalszy plan, który możemy sobie tylko wyobrazić…
Kompozycja Zamknięta
W przeciwieństwie do kompozycji otwartej mamy tutaj do czynienia z zamkniętymi, w pełni spójnymi ramami. Nic nie ma prawa wychodzić poza nie. Wszystko ze sobą współgra i nie wyobraża sobie, żeby było inaczej ;). Pokaże to na przykładzie dwóch zdjęć. Pierwszym zdjęciem, będzie fotografia krajobrazowa zaś drugim, oczywiście portret ;).
Kompozycja Statyczna
W wielkim skrócie pisząc jest to kompozycja, w której żaden z elementów nie wykazuje ruchy. Nie możemy wskazać, czy dana postać porusza się. Nie występują żadne elementy skośne, pozostają jedynie pionowe i poziome.
Kompozycja Dynamiczna
Wielkie przeciwieństwo kompozycji statycznej. W tym przypadku mamy do czynienia z ruchem. Wszelkie przekrzywienia, pochylenia kadrów są mile widziane. Już lekka zmiana pionowej bądź poziomej orientacji obrazu może być postrzegana w kategoriach kompozycji dynamicznej..
Po więcej informacji zapraszam na wikipiedię
Z kadrowaniem za pan brat
KADROWANIE
Z kadrowaniem mamy do czynienia tuż przed wciśnięciem migawki w celu zrobienia zdjęcia. Początkujący robią to najczęściej nieświadomie. Umieszczają, patrząc przez wizjer lub ekran lcd wybrany obiekty w samym centrum. Nie jest powiedziane, że jest to dramatycznym błędem. W pewnych sytuacjach wygląda całkiem dobrze. Mimo wszystko podręczniki fotografii przestrzegają przez kadrowaniem w taki sposób. Pamiętajcie, że to w jaki sposób kadrujemy może wpłynąć na widza i jego odbiór !
Mocne punkty
Najlepszym wytłumaczeniem tej definicji będzie zaczerpnięty z innej strony obrazek.
Są to miejsca, które najsilniej przyciągają wzrok. Co najciekawsze przy pierwszym spojrzeniu na zdjęcie to właśnie te cztery punkty, jeden po drugim będą śledzone przez nasz wzrok. Najważniejszą zasadą jest to, żeby najważniejszy element umiejscowić gdzieś w którymś z tych punktów. Przykładowo w fotografii portretowej para oczu powinna być umiejscowiona przy dwóch górnych punktach – choć nie jest to zasadą ;).
TRÓJPODZIAŁ ### (niekoniecznie władzy ;) )
Jeden z podstawowych a także najczęściej używanych sposobów kadrowania. Świetnie spisuje się do portretu. Czy to poziomego czy pionowego. Polega głównie na podzieleniu kadru na 3 równe sobie części. W miejscach przecięć powstają wcześniej omawiane mocne punkty.
Poniżej pokażę dwa przykłady, aby zobrazować Wam zasadę działania trójpodziału.
Krótkie info o autorze
Autorem tego poradnika, specjalnie napisanego dla nas jest Kamil Kutkowski www.kamil-kutkowski.pl